Jeseníky - výšlap na Šerák

Jeseníky - výšlap na Šerák

Jeseníky - výšlap na horu Šerák

Šerák (1351 m) je významný horský vrchol, který leží na hřebeni Hrubého Jeseníku. Pod vrcholem stojí od roku 1888 horská Jiřího chata a meteorologická stanice, kde si můžete naložit na talíř borůvkové knedlíky, gulášek a místní hořké pivko Šerák.

Máte dvě možnosti. Od vlakové stanice Ramzové se vydáte rovně přes koleje a hlavní silnici až k lanovce. Když se vydáte napravo lesní pěšinou, dojdete celkem přívětivým terénem až k vražednému potoku. Cesta pak mírně stoupá, kolem jezírek a potoka, až k obřím kamenům. U Obřích kamenů Vás čeká první odměna v podobě krásného výhledu. Od Obřích kamenů přichází nejtěžší stoupák (cca 1,5 km), který je opravdu náročný. Vždycky tento úsek zdoláme hrou slovního fotbalu a udržováním tempa kroků ☺.

Druhá varianta cesty je, když se dáte kolem sjezdovky přímo nahorů. Na vrchol Šeráku vede sedačková lanová dráha z Ramzové s přestupní stanicí Čerňava. Od horní stanice je na vrchol vzdáleny asi 250 m a nabízí překrásné výhledy především na Jesenicko, Staroměstsko, Králický Sněžník a Rychlebské hory. Přes Čerňavu vede tzv. koňská cesta, takže je stezka samý balvan. Doporučujeme kvalitní obuv a hodně pitné vody☺. Celý výlet zabere cca 2 – 3 hodiny stoupání, dle Vašeho tempa. Vlaky pak jezdí z Ramzové každou hodinku a půl.

Nepřehlédněte

U zastávky Ramzová je za staniční budovou příjemná hospůdka s terasou, kde mají výbornou česnečku

Otužilejší se mohou vykoupat v jezírkách, po cestě na obří kameny

Po cestě okolo Čerňavy rostou borůvky ☺

Zlín - Baťova čtvrť

Zlín - Baťova čtvrť

Všude kam se podíváte nechal stopu Baťa. Navštivte krajské město s nezaměnitelnou architekturou.
Kralický sněžník

Kralický sněžník

Velký horský masiv Jeseníků na hranicích s Polskem. Je zde pramen řeky Moravy a krásná příroda vhodná k procházkám po většinu roku.